Hoşgeldin Misafir
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı
  

Şifre
  

Forumlarda Ara(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Üye Sayısı: 2
» En Son Üyemiz: goechala
» Konu Sayısı: 2
» Mesaj Sayısı: 2

Tam İstatistik

Çevrimiçi Kullanıcılar
Şu anda 2 çevrimiçi kullanıcı var.
» 0 üye | 2 Misafir

En Son Konular
Milli derecelendirme kuru...
Forum: Haberler - Duyurular
Son Mesaj: borsaforum
09-28-2017, 09:36 AM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 72
Gayrimenkulde yeni dönem ...
Forum: Haberler - Duyurular
Son Mesaj: borsaforum
09-28-2017, 09:35 AM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 49

 
  Milli derecelendirme kuruluşu geliyor
Gönderen: borsaforum - 09-28-2017, 09:36 AM - Forum: Haberler - Duyurular - Cevap Yok

Hükümet, ekonomik derecelendirme notlarına ilişkin veri altyapısını sağlamak amacıyla önce Merkezi Risk Kayıt Kuruluşu kuracak, ardından da milli bir derecelendirme kuruluşu oluşturmaya yönelik çalışmalara başlayacak.

2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'dan (OVP) derlediği bilgilere göre, program döneminde ekonomide sistemik risklerin sınırlandırılmasına yönelik tedbirler alınacak.
Finansal İstikrar Komitesi, bu tür risklerin azaltılması için çalışmalarına devam edecek. Reel sektörün kur riskinin azaltılması ve yönetilmesine ilişkin makroihtiyati tedbirler devreye sokulacak. Reel sektörün dövize duyarlılığının ve kur riskinin daha kapsamlı ve makul bir frekans aralığında izlenmesi amacıyla reel sektör sistemik risk veri takip modeli oluşturulacak.
Ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı ortaya çıkacak kayıpların tazmin edilmesi için "alacak sigortası" uygulaması yaygınlaştırılacak.
Derecelendirme notlarına ilişkin veri altyapısını sağlamak üzere Merkezi Risk Kayıt Kuruluşu kurulacak. Bu çalışmanın ardından milli bir derecelendirme kuruluşu oluşturmaya yönelik çalışmalara başlanacak.
Finansal sistemin derinleştirilmesine yönelik tedbirler kapsamında da Emlak Bankası ve Kalkınma Bankası yeniden yapılandırılacak. Sınırlı ve süreli şirketlerle trust fonların (güvene dayalı) yasal altyapısı hazırlanacak. Yerli ve milli ödeme sisteminin yaygınlaştırılması sağlanacak.

EMTİALAR İÇİN ORGANİZE PİYASA
Ürün ihtisas borsalarının işleyişine ilişkin mevzuat çalışmaları tamamlanacak. Metal gibi emtiaların vade sonunda fiziki teslimatının da yapılacağı organize piyasalar oluşturulacak.
Hane halkının borçlanma ve uzun vadeli tasarrufa dair farkındalığının geliştirilmesine yönelik bilinçlendirme programı hazırlanacak. Firmaların tasarruflarını sermaye piyasalarında değerlendirmesi teşvik edilecek.

FAİZSİZ FİNANSA ÖZEL DÜZENLEME
Faizsiz finans piyasalarının derinleştirilmesi amacıyla Faizsiz Finans Kanunu çıkarılacak. Bu kapsamda, Faizsiz Finans Standartları Kurumu kurulacak. Faizsiz finans prensiplerine uygun kurumsal yönetim ilkeleri belirlenecek.


  Gayrimenkulde yeni dönem başlıyor
Gönderen: borsaforum - 09-28-2017, 09:35 AM - Forum: Haberler - Duyurular - Cevap Yok

"1+0" tipi stüdyo dairelerin yapımına yasak, toplam kat alanlarına ilişkin de yeni düzenlemeler getiren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, 1 Ekim'de yürürlüğe girecek.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Adil Gökçadır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan ve gayrimenkuller için birçok değişiklik getiren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini söyledi.
Gökçadır yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk imar yönetmeliğinin 1985 yılında çıktığını ve o tarihten bu yana 17 değişiklik gördüğünü aktardı.
Resmi Gazete'de 3 Temmuz 2017'de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini anımsatan Gökçadır, bunun bazı değişiklikler içerdiğini, gayrimenkulde ise bazı kısıtlama ve zorunluluklar getirdiğini anlattı.
Gökçadır, yeni yönetmelik ile kat alanlarının belirlenmesinde değişikliğe gidildiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Eski yönetmelikte toplam kat alanının yüzde 20'si oranında alanı emsal dışı kullanma imkanına sahiptik. Neredeyse balkonların yarıdan fazlasını emsal dışı olarak ilave edebiliyorduk. Önceden 100 metrekare bir daire yaptığınızda balkonların emsalsiz kullanılması nedeniyle bu rahatça 120-125 metrekare olabiliyordu. Şimdi bu imkanlar hemen hemen sıfıra inmiş durumda çünkü şu andan itibaren bu kullanılamayacak. Hatta bundan sonra arsanın toplam emsal alanının en fazla yüzde 30'u kadar ortak alan kullanma şansınız var. Bu da birtakım daralmalara neden oluyor. Belirli kısıtlamalar var ama böyle bir disiplini kötü değerlendirmemek lazım."


1+0'lara yasak
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile 1+0 tipi stüdyo dairelerin yapımının da yasaklandığını vurgulayan Gökçadır, "En küçük daire 1+1 olacak. Her müstakil konutta en az bir oturma ve yatak odası bulunmak zorunda. 1+0 stüdyo dairelerin yapımının yasaklanması sektörü etkilemez çünkü Türkiye'de en çok satan 2+1 tipi dairelerdir." dedi.


"Arsa fiyatları düşebilir"
Gökçadır, yeni yönetmelikle arsa sahiplerinin üretimden daha az pay alacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eskiden 10 daire yapılabilen bir alana bu yönetmelikle belki şimdi 8 daire yapılabilecek. Bunu pazarlarken de buna göre pazarlayacağız. Yönetmelik birtakım kısıtlamalarla bunu getiriyor. Ben bundan açıkçası arsa fiyatlarının biraz düşmesini bekliyorum. Son zamanlarda arsa fiyatlarında aşırı bir yükselme var. Eğer arsa fiyatları düşerse bu sağlıklı olarak piyasaya yansır ve üretimi de artırır. Örneğin 20 dönüm bir alana 100 daire oluyorsa, bu yönetmeliğin ardından aynı yere 80 daire yapılabilecek. Doğal olarak arsa fiyatının da düşmesi lazım ama tabii arsa sahipleri bunu nasıl değerlendirecek önümüzdeki günler gösterecek."
Türkiye'de arsa fiyatlarının yüksek olduğunu ve giderek artmasını doğru bulmadığını belirten Gökçadır, "Şimdi arsaların değerinin düşmesinin son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Arsalar eskisinden daha düşük bir imara sahip olacak. Bu nedenle fiyatlar bir parça düşecektir." diye konuştu.